”სტაბილური ელექტრომომარაგების ქსელი არის ევროპული შიდა ენერგიის ბაზრის მნიშვნელოვანი საყრდენი და შეუცვლელი საკვანძო ელემენტი მწვანე ტრანსფორმაციის მისაღწევად.” "ევროკავშირის ქსელის სამშენებლო სამოქმედო გეგმის" შესახებ, რომელიც ცოტა ხნის წინ გაათავისუფლეს, ევროკომისიამ (შემდგომში მოიხსენიება "ევროკომისიად")) ნათქვამია, რომ ევროპული ენერგიის ქსელი უნდა გადავიდეს იმ მიმართულებით, რომ იყოს "ჭკვიანი, უფრო დეცენტრალიზებული, და უფრო მოქნილი ”. ამ მიზნით, ევროკომისიამ გეგმავს 584 მილიარდი ევროს ინვესტიცია 2030 წლისთვის, ელექტროგადამცემი ქსელის მოდერნიზაციისთვის.
ევროკომისიის ნაბიჯის უკან არის ენერგეტიკული საზოგადოების მზარდი შეშფოთება ევროპული ელექტროგადამცემი ქსელის მშენებლობის შემცირების შესახებ. ზოგადად, ანალიტიკოსები თვლიან, რომ ევროკავშირის ამჟამინდელი ელექტროგადამცემი ქსელი ძალიან მცირე, შედარებით ჩამორჩენილია, ძალიან ცენტრალიზებული და არასაკმარისად არის დაკავშირებული და მრავალი გამოწვევის წინაშე დგას.
პირველ რიგში, ასაკის გადაცემისა და განაწილების ქსელი ვერ აკმაყოფილებს ელექტროენერგიის მოხმარების მზარდ მოთხოვნას. პროგნოზირებულია, რომ 2030 წლისთვის, ევროკავშირში ელექტროენერგიის მოხმარება გაიზრდება დაახლოებით 60% -ით, მიმდინარე დონესთან შედარებით. დღეისათვის, ევროპის ელექტროენერგიის განაწილების ქსელების დაახლოებით 40% გამოიყენება 40 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში და 10 წელზე ნაკლებია დაშორებულია საწყისი დიზაინის ცხოვრების დასრულებიდან. დაბერების ენერგიის ქსელი არამარტო კარგავს ეფექტურობას ელექტროენერგიის გადაცემაში, არამედ წარმოადგენს უსაფრთხოების პოტენციურ საფრთხეებს.
მეორეც, ზრდის იმპულსი, როგორც განახლებადი ენერგიის მიწოდებისა და მოთხოვნის მხარეებზე, ტესტს უქმნის არსებულ ქსელებს. მილიონობით ახალი სახურავის მზის პანელი, სითბოს ტუმბოები და ადგილობრივი ენერგეტიკული საზოგადოების საერთო რესურსები მოითხოვს ქსელის დაშვებას, ხოლო ელექტრო სატრანსპორტო საშუალების დატენვისა და წყალბადის წარმოებაზე მზარდი მოთხოვნა მოითხოვს უფრო მოქნილ და მოწინავე ქსელის სისტემებს.
გარდა ამისა, მრავალი ელექტროენერგიის მწარმოებელი პრეტენზია აქვს რთული მარეგულირებელი პროცესის შესახებ. "გეგმა" აღნიშნავს, რომ ბევრ ქვეყანაში განახლებადი ენერგიის ენერგიის წარმოების პროექტებს დიდი დრო უნდა დაელოდოთ ქსელის კავშირის უფლებების მისაღებად. ლეონჰარდ ბირნბაუმი, ევროპული ელექტროენერგიის ინდუსტრიის ალიანსის ხელმძღვანელი და გერმანიის E.ON ჯგუფის აღმასრულებელი დირექტორი, ერთხელ ჩიოდა: ”როგორც გერმანიის უმსხვილესი კომუნალური კომპანია, E.ON- ის ქსელის წვდომისთვის განაცხადმა ასევე არაფერი მოიპოვა.”
არა მხოლოდ ეს, ევროკავშირის შიგნით არსებულმა ენერგეტიკულმა გარიგებებმა ასევე უფრო მაღალი მოთხოვნები წამოაყენა წევრ სახელმწიფოებს შორის ქსელის ურთიერთკავშირისთვის. საგარეო ურთიერთობათა საბჭომ, ცნობილმა ევროპელმა სააზროვნო ცენტრმა, აღნიშნა მოხსენებაში, რომ როდესაც წევრ სახელმწიფოს არ გააჩნია შიდა ენერგიის წარმოება, მას შეუძლია ენერგია მოიპოვოს სხვა ქვეყნებიდან, რაც ხელს შეუწყობს მთელი ევროპის ენერგეტიკულ გამძლეობას. მაგალითად, 2022 წლის ზაფხულში ექსტრემალური მაღალი ტემპერატურის ამინდის დროს, საფრანგეთის შიდა ბირთვული ელექტროსადგურები შეამცირეს ელექტროენერგიის წარმოქმნა და ამის ნაცვლად, გაზრდილი ელექტროენერგიის იმპორტი გაერთიანებული სამეფოდან, ესპანეთიდან, გერმანიიდან და ბელგიიდან, რათა უზრუნველყონ შიდა მოთხოვნა.
ევროპული გადამცემი სისტემის ოპერატორების ალიანსის მიერ გამოთვლებით, რომელიც წარმოადგენს 39 ევროპულ ენერგეტიკულ კომპანიას, აჩვენებს, რომ მომდევნო შვიდი წლის განმავლობაში, ევროკავშირის ტრანსსასაზღვრო გადამცემი ინფრასტრუქტურა უნდა გაორმაგდეს, ხოლო 23 გვტ სიმძლავრე უნდა დაემატოს 2025 წელს. ამის საფუძველზე, ამის საფუძველზე, ამის საფუძველზე, ამის საფუძველზე, ამის საფუძველზე 2030 წელს დამატებით 64 გვტ სიმძლავრე დაემატება.
ამ მოსალოდნელ გამოწვევებზე პასუხის გასაცემად, ევროკომისიამ დაადგინა გეგმაში ფოკუსირების შვიდი ძირითადი სფერო, მათ შორის არსებული პროექტების განხორციელების დაჩქარება და ახალი პროექტების შემუშავება, ქსელის გრძელვადიანი დაგეგმვის გაძლიერება, წინსვლის მარეგულირებელი რეგულირების შემოღება ჩარჩო და ელექტროგადამცემი ქსელის გაუმჯობესება. ინტელექტუალური დონე, დაფინანსების არხების გაფართოება, ლიცენზირების დამტკიცების პროცესის გამარტივება და მიწოდების ქსელის გაუმჯობესება და ა.შ .. გეგმა გთავაზობთ სპეციფიკურ სამოქმედო იდეებს ზემოთ ჩამოთვლილი თითოეული სფეროსთვის.
ჟილ დიქსონი, ევროპის ქარის ენერგეტიკის ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი, თვლის, რომ ევროკომისიის მიერ "გეგმის" ამოქმედება არის "ჭკვიანი ნაბიჯი". ”ეს აჩვენებს, რომ ევროკომისიამ გააცნობიერა, რომ ელექტროგადამცემი ქსელის ფართომასშტაბიანი ინვესტიციის გარეშე, შეუძლებელია ენერგეტიკული გადასვლის მიღწევა”. დიქსონმა დააფასა გეგმის აქცენტი ელექტროგადამცემი ქსელის მიწოდების ქსელის სტანდარტიზაციაზე. ”გადამცემი სისტემის ოპერატორებმა უნდა მიიღონ მკაფიო სტიმულირება სტანდარტიზებული აღჭურვილობის შესაძენად.”
იმავდროულად, დიქსონმა ხაზი გაუსვა გადაუდებელი მოქმედების აუცილებლობას, განსაკუთრებით განახლებადი ენერგიის პროექტების რიგის დასადგენად, რომლებიც გამოყენებულია ქსელთან დაკავშირებულთან. დიქსონმა თქვა, რომ მნიშვნელოვანია იმის უზრუნველყოფა, რომ პრიორიტეტი მიენიჭათ იმ პროექტებს, რომლებიც ყველაზე სექსუალურ, სტრატეგიულ და, სავარაუდოდ, აშენდებოდა და, რომ თავიდან იქნას აცილებული "სპეკულაციური პროექტების გაძარცვა". დიქსონმა ასევე მოუწოდა საზოგადოებრივ ბანკებს, როგორიცაა ევროპული საინვესტიციო ბანკი, უზრუნველყონ კონტრ-გარანტირება დიდი ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის.
ევროკავშირის ენერგეტიკული ქსელის მოდერნიზაციის აქტიური პოპულარიზაციის კონტექსტში, ყველა წევრმა სახელმწიფომ უნდა იმუშაოს ერთად გამოწვევების დასაძლევად და ევროპული ელექტროგადამცემი ქსელის მშენებლობაში უფრო დიდი მიღწევების განვითარების მიზნით. მხოლოდ ამ გზით შეიძლება ევროპა გადავიდეს მწვანე და უფრო მდგრადი მომავლისკენ.
სიზი
Sichuan Green Science & Technology Ltd., Co.